Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Naukowcy Polskiej Akademii Nauk debatowali o polityce senioralnej

Dodano: rok temu Czytane: 181

Powiedział także o planowanych działaniach, wśród których wymienił chęć tworzenia międzypokoleniowych Domów Seniora na osiedlach, dofinansowaniu szczepień przeciwko grypie dla seniorów, czy...

Naukowcy Polskiej Akademii Nauk debatowali o polityce senioralnej
We wtorek 9 kwietnia br., w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbyło się plenarne posiedzenie Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie miała miejsce m.in. debata „Krajowa a lokalna polityka senioralna – aktywizacja i wsparcie”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 15-lecia PWSIiP.

W debacie moderowanej przez prof. Janusza Witkowskiego, który w latach 2011-2016 był prezesem Głównego Urzędu Statystycznego, udział wzięli profesorowie PAN: Stanisława Golinowska, Barbara Szatur-Jaworska, Piotr Błędowski, Zenon Wiśniewski oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Przysłuchiwali się jej lokalni samorządowcy, studenci, przedstawiciele instytucji zajmujących się osobami starszymi oraz członkowie Łomżyńskiej Społecznej Rady Seniorów.

W swoim wystąpieniu prezydent Mariusz Chrzanowski mówił o podjętych już działaniach, takich jak utworzenie Łomżyńskiej Rady Seniorów, Łomżyńskiej Karty Seniora, wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla jej posiadaczy, wręczaniu „Kopert Życia” oraz organizacji Łomżyńskiego Dnia Seniora „Seniorada”. Przypomniał również o utworzeniu Dziennego Domu „Senior+” przy ul. M.C. Skłodowskiej 2 oraz Klubu Seniora przy ul. Mickiewicza 4. - W tym roku po raz pierwszy ogłosiliśmy otwarty konkurs ofert w zakresie aktywizacji i integracji osób starszych, w ramach którego organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotację w wysokości 30 tys. zł. Z Funduszu Pracy chcę zatrudnić pracownika na stanowisko asystenta osób starszych i niepełnosprawnych, który będzie pomagała tym osobom w czynnościach związanych z załatwieniem spraw urzędowych, czy też asystował przy przemieszczaniu się w obrębie Urzędu – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski. Powiedział także o planowanych działaniach, wśród których wymienił chęć tworzenia międzypokoleniowych Domów Seniora na osiedlach, dofinansowaniu szczepień przeciwko grypie dla seniorów, czy zwiększeniu liczby miejsc w Klubie Seniora.

Plenarne posiedzenie Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN zorganizowała w PWSIiP profesor Cecylia Sadowska-Snarska, która od bieżącego roku akademickiego jest wykładowcą w łomżyńskiej uczelni, kierownikiem Katedry Przedsiębiorczości PWSIiP i jednocześnie jedyną w kraju przedstawicielką  publicznych uczelni zawodowych, należącą do prestiżowego gremium polityków społecznych Polskiej Akademii Nauk.  Szesnastu przedstawicieli PAN gościło w Łomży od poniedziałku. Zwiedzili skansen w Nowogrodzie, odwiedzili Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Dzięki historykowi Adamowi Sokołowskiemu oraz regionaliście Wojciechowi Winko, poznali ciekawą historię miasta i regionu. W niuanse uczelnianej historii wprowadził przyjezdnych rektor PWSIiP profesor Dariusz Surowik, który podczas naukowej debaty przedstawił milowe kroki w rozwoju  publicznej uczelni zawodowej.

Źródło: UM
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.