Dzisiaj jest: 26.2.2020, imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Biomasa niebawem ogrzeje mieszkańców Łomży

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 86

Ku końcowi zbliżają się prace związane z budową instalacji spalania paliwa biomasowego, realizowane na terenie Ciepłowni Miejskiej w Łomży...

Biomasa niebawem ogrzeje mieszkańców Łomży
Ku końcowi zbliżają się prace związane z budową instalacji spalania paliwa biomasowego, realizowane na terenie Ciepłowni Miejskiej w Łomży. Do wykonania pozostały jedynie roboty wykończeniowe, prowadzone są także szkolenia dla pracowników. Powołana została już również komisja odbioru końcowego inwestycji, realizowanej przez litewską firmę UAB Enerstena z Kowna.

Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki przypomina, że produkcja ciepła w oparciu o węgiel jest niekorzystna zarówno z powodów ekologicznych, jak i ekonomicznych. – W naszym mieście podejmujemy wiele działań wpisujących się w troskę o czyste powietrze, którymi są m.in. wymiana pieców, rozbudowa sieci ciepłowniczych, budowa parków i zieleńców, nowych dróg oraz termomodernizacje obiektów miejskich. Budowa kotła na biomasę jest jednym z tych działań. Ale ważny jest również czynnik ekonomiczny. Za spalanie węgla co roku płacimy coraz większe opłaty z tytułu emisji CO2. To już kwota około 5 mln zł i będzie rosła – podkreśla zastępca prezydenta Andrzej Garlicki dodając, że dzięki budowie pieców na biomasę unikniemy tych opłat, a w konsekwencji ciepło w Łomży nie zdrożeje.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest już przygotowane, aby korzystać z nowego kotła. Na potrzeby przeprowadzenia rozruchu i następujących po nim  pierwszych 14 dni eksploatacji zostało zgromadzone 1415 ton biomasy. Parametry spalanego paliwa będą kontrolowane przez zakładowe laboratorium. W chwili obecnej prowadzone są prace wykończeniowe. Trwa sprawdzanie urządzeń kontrolno-pomiarowych i wizualizacji procesów, wykonywana jest izolacja rurociągów, przeprowadzane są kalibracje poszczególnych urządzeń i układów. Już wcześniej zrealizowane zostały elementy instalacji w postaci kotła wodnego płomieniówkowego o wydajności 12,5 MW i układu odzysku ciepła ze spalin oraz niezależnego  paleniska z rusztem schodkowym, w którym spalana będzie biomasa ze zrębki drzewnej. W okresie letnim wykonano układ napaliwiania, czyli oddzielny, częściowo zadaszony plac magazynowania paliwa biomasowego, budynek wraz z ruchomą podłogą do podawania biomasy do kotła oraz układ dróg dojazdowych dla pojazdów dostarczających paliwo.

- Wykonawca złożył stosowne dokumenty do Urzędu Dozoru Technicznego, na podstawie których wydane zostaną decyzje dopuszczające do uruchomienia instalacji, wykonania pomiarów energetycznych i emisyjnych do środowiska oraz dalszej eksploatacji kolejnej jednostki ciepłowniczej – informuje Radosław Żegalski, prezes MPEC. Dodaje, że w bieżącym roku kierowana przez niego spółka  podjęła decyzję o wyeliminowaniu z eksploatacji najstarszego i jednocześnie najbardziej wyeksploatowanego kotła w ciepłowni WR-25 (K-2). Uznano, że nakłady inwestycyjne na jego remont i dalszą modernizację w celu dostosowania do wymogów emisyjnych, obowiązujących instalację w Ciepłowni Miejskiej w Łomży po 31 grudnia 2022 r. są za wysokie. Obecnie łączna moc zainstalowana w  instalacji wynosi 138,5 MW.  - Parametry pracy istniejących czterech kotłów węglowych  i  nowego kotła biomasowego gwarantują oczekiwany poziom dostaw do odbiorców objętych miejskim systemem ciepłowniczym – zapewnia prezes Żegalski.

Wartość robót  związanych z budową kotła wodnego o mocy 12,5 MW z wykorzystaniem biomasy jako paliwa wynosi 22.496.164,80 zł. Na jego realizację Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało dofinansowanie w wysokości 9.843.750 zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.