Dzisiaj jest: 5.8.2020, imieniny: Emila, Karoliny, Kary

Łomża zbiera plastikowe nakrętki

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 701

Pojemnik na nakrętki stanął przed łomżyńskim Ratuszem. Po zebraniu będą one przekazywane...

Łomża zbiera plastikowe nakrętki
Pojemnik na nakrętki stanął przed łomżyńskim Ratuszem. Po zebraniu będą one przekazywane na cele charytatywne. Wykonane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zbiorniki w kształcie serca zostaną ustawione również w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma oraz na terenach sportowo – rekreacyjnych na os. Konstytucji 3-go Maja.

Miasto Łomża włącza się w różnego rodzaju akcje charytatywne i proekologiczne. – To kolejna z nich, dzięki której będziemy mogli pomóc osobom potrzebującym, ale też promować postawy społeczne oraz proekologiczne wśród naszych mieszkańców. Takie rozwiązania są już stosowane w wielu miastach Europy – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski zachęcając do zbierania nakrętek całymi rodzinami i wrzucania ich do przygotowanych pojemników. Dodaje, że jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, to kolejne zostaną zamontowane w innych częściach naszego miasta, namawiając również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, by tego typu zbiorniki montowały na swoich terenach.

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych. Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny. Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebującej osoby. Za każdy 1 kilogram zakrętek skup plastiku w ramach akcji płaci średnio od 50 gr zł do 1 zł.

Zbieranie nakrętek w nienachalny sposób przypomina również o segregowaniu plastikowych butelek, ale bez nakrętek. Butelki z zakręconymi nakrętkami to koszmar dla firmy recyklingowej. Takiej butelki nie da się zgnieść, a zgnieciona zajmuje kilkukrotnie mniej miejsca, co ułatwia magazynowanie i transport. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, więc w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.

Wykonanie pojemników prezydent Łomży zlecił pracownikom MPGKiM. - Moi pracownicy stanęli na wysokości zadania, w krótkim czasie przygotowując bardzo ciekawe i estetycznie wyglądające pojemniki na zbierane nakrętki. Myślę, że jako łomżyniacy możemy tą akcją pomóc wielu potrzebującym. Nie wymaga ona od nas zbyt dużego wysiłku, a jedynie segregowania odpadów plastikowych – powiedział Dariusz Brakoniecki, dyrektor MPGKiM w Łomży.

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.