Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Miliony popłyną do Łomży na rewitalizację Starego Rynku

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 157

Kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży znalazła się na liście projektów po ocenie formalnej do otrzymania dofinansowania...

Miliony popłyną do Łomży na rewitalizację Starego Rynku
Kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży znalazła się na liście projektów po ocenie formalnej do otrzymania dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to 6,7 mln zł, z czego dofinansowanie ma wynieść prawie 5,4 mln zł. Rozpoczęcie prac planowane jest w przyszłym roku, a ich zakończenie latem 2021 r.

Głównym celem zadania pn. "Projekt Kultura - kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży"  jest rozwój społeczno-gospodarczy obszaru rewitalizowanego poprzez zmianę przeznaczenia placu Starego Rynku na funkcję kulturowo-edukacyjną, społeczną z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego. - Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności zdegradowanych obszarów miasta i odnowy historycznej tkanki miejskiej. Ponadto pobudzi aktywność oraz wpłynie na współpracę środowiska lokalnego na rzecz przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując jednocześnie zarządowi województwa, na czele z marszałkiem Arturem Kosickim, za kolejne wsparcie działań podejmowanych przez samorząd Łomży.

Rewitalizacja placu Starego Rynku rozpocznie się od wyprzedzających badań ratowniczych. Następnie w ramach inwestycji wykonana zostanie m.in. posadzka z kostki granitowej i płyt granitowych płomieniowanych oraz sjenitowej i bazaltowej, układanej w różnorodne formy oraz niwelacja różnicy poziomów terenu. Powstanie  fontanna jako forma wodna ze ścianą wody i kaskadami na przedłużeniu ul. Farnej w kierunku Hali Targowej, postument pod pomnik Księcia Janusza ze szklaną obudową dawnych fundamentów średniowiecznego Ratusza, zaznaczenie w posadzce śladów po fundamentach dawnego Ratusza. Ponadto do wykonania w ramach inwestycji jest też m.in. kanalizacja deszczowa i oświetlenie terenu.

Dofinansowanie zadania pn. „Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży" ma pochodzić ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej. Działania 8.5 Rewitalizacja.

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.