Dzisiaj jest: 10.7.2020, imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Wykopaliska archeologiczne przy SP 2

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 153

W ramach budowy sali gimnastycznej i boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży prowadzone są ratownicze badania zabezpieczające...

Wykopaliska archeologiczne przy SP 2
W ramach budowy sali gimnastycznej i boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży prowadzone są ratownicze badania zabezpieczające. W ich trakcie archeolodzy odsłonili fragmenty historycznych budynków naszego miasta. Perełką wśród odkrytych zabytków ruchomych jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły.

Podczas prowadzonych prac archeologicznych natrafiono na fragment północnej ściany fundamentu budynku kolegium pojezuickiego z XVII wieku oraz częściowo zniszczony południowy fragment  budynku szkoły pojezuickiej z początków XVII wieku. - Odsłonięto również fragmenty budynku z XVIII wieku przekształconego w funkcjonujący w okresie międzywojennym Hotel Rembelin – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. W trakcie prowadzonych prac badawczych archeolodzy pozyskali także znaczną ilość zabytków ruchomych, takich jak ceramika, kafle, szkło, plomby, monety i guziki. Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu trafią one do Muzeum Północno-Mazowieckiego. Perełką jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły z XIV-XV wieku przerobiony w późniejszym okresie na zawieszkę.

Nowa sala sportowa Szkoły Podstawowej nr 2 przeznaczona będzie do przeprowadzania zajęć wychowania fizycznego, w tym m.in. z siatkówki, koszykówki i tenisa. W budynku znajdą się również szatnie, sanitariaty, pomieszczenia magazynowe, techniczne i gospodarcze. Natomiast na zlokalizowanym obok szkoły boisku o nawierzchni poliuretanowej będzie można uprawiać piłkę ręczną i mini futbol. Na realizację przedsięwzięcia władze Łomży pozyskały dofinansowanie  z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON-u. - Inwestycja powinna zostać zakończona w październiku przyszłego roku, jednak ze względu na prowadzone prace archeologiczne termin ten może zostać przesunięty – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.