Dzisiaj jest: 31.5.2020, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Projekt „Razem dla Edukacji” w SP 1

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 100

W oficjalnym powitaniu gości przybyłych z Jaszun wziął udział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który podziękował wszystkim zaangażowanym...

Projekt „Razem dla Edukacji” w SP 1
W poniedziałek 7 października do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży przyjechali goście z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach, historycznego miasta Radziwiłłów i Balińskich, w którym bywali Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy słynni bracia Śniadeccy. To z tego miejsca wywodzili się Sienkiewiczowscy bohaterowie „Potopu”, w tym Janusz Radziwiłł.

W oficjalnym powitaniu gości przybyłych z Jaszun wziął udział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który podziękował wszystkim zaangażowanym za organizację projektu mającego na celu wzmacnianie więzi polonijnych poprzez współpracę i wymianę młodzieży. – Mam nadzieję, że będziecie zawsze z sentymentem i z życzliwością patrzyli na Polskę, a najbliższe dni będą dla was  niezwykle udane – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski zwracając się do zgromadzonej w Szkole Podstawowej nr 1 młodzieży i ich opiekunów, w tym także wicedyrektor Gimnazjum w Jaszunach Andżeli Dajlidko.

Wizyta gości z Jaszun jest związana z realizacją projektu „Razem dla edukacji” organizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Tematem tegorocznego spotkania Rodziny Polonijnej jest „Piękno ziemi ojczystej – historia i współczesność w Polsce i na Litwie”, związany z niedawno przypadającymi rocznicami: stuleciem niepodległości Polski oraz 600-leciem nadania praw miejskich Łomży.

W pierwszym dniu pobytu w Polsce przedstawiciele Rodziny Polonijnej z Litwy obejrzeli montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym, a dalszy harmonogram projektu przewiduje, iż między innymi zwiedzą Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz odwiedzą Warszawę, w której spędzą cały dzień. Goście z Litwy poznają też Skansen w Nowogrodzie, a wspólnie z przewodnikiem będą zwiedzać zabytki Łomży.

Przyjezdni uczniowie wezmą również udział w zajęciach integracyjnych oraz lekcjach języka polskiego, historii i geografii poświęconych Łomży i znanym łomżanom. Pracując metodą projektu, przygotują prezentację lub reportaż z pobytu w naszym mieście. Będą także uczyć się tańca pod okiem instruktora lub uczestniczyć w zajęciach aerobiku.
Jaszuny jest to miasteczko położone na południe od Wilna, około 300 km od Łomży. Miasto Łomża od wielu lat współpracuje z rejonem Soleczniki, w skład którego wchodzi gmina Jaszuny. W 1811 roku posiadłość nabył Ignacy Baliński, a następnie ich właścicielem został jego młodszy syn Michał, polski pisarz i publicysta, obecnie patron miejscowego Gimnazjum. W późniejszych latach Jaszuny stały się ważnym ośrodkiem kultury polskiej na Wileńszczyźnie.

Projekt Razem dla Edukacji – Rodzina Polonijna „Piękno ziemi ojczystej – historia i współczesność w Polsce i na Litwie” potrwa do piątku 11 października.


tekst: SP1
foto: Łukasz Chełchowski

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.