Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Łomżyńskie obchody 17 września

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 144

W miejskich obchodach 80. rocznicy agresji sowieckiej uczestniczyło łącznie kilkaset osób. Wśród nich...

Łomżyńskie obchody 17 września
W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą ataku Związku Sowieckiego na Polskę oraz łomżyńskim Dniem Sybiraka. Obchodom towarzyszyło wręczenie odznaczeń oraz występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz zesłańców Sybiru. Data 17 września jest dniem pamięci o tragicznych wywózkach do łagrów, a także o tysiącach Polaków, którym nie było dane wrócić do ojczystego kraju. - Sybiracy to ludzie, którzy doświadczyli w swoim życiu tak wiele, że dziś patrzą na nas z mądrością, w oczach spokojem, bo wiedzą, co to znaczy żyć w strachu, głodzie, w czasach nieludzkich. Na pewno wiele możemy się od nich nauczyć – mówił w swoim okolicznościowym wystąpieniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

W miejskich obchodach 80. rocznicy agresji sowieckiej uczestniczyło łącznie kilkaset osób. Wśród nich posłowie ziemi łomżyńskiej - Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski, samorządowcy, przedstawiciele wojska, szkół, harcerze oraz mieszkańcy naszego miasta. Obecni byli także zesłani przez Sowietów w głąb „nieludzkiej ziemi” oraz ich rodziny.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie przez wojewodę podlaskiego medali zasłużonym Sybirakom i osobom wspierającym działania podejmowane przez Związek Sybiraków. Obchody uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.

Szacuje się, że na Sybir zesłano: w 1768 roku po konfederacji barskiej – 10 tys. powstańców, w 1794 r. po insurekcji kościuszkowskiej  - 5 tys. osób, w 1831 r. po powstaniu listopadowym – 12 tys. zesłańców, w 1863 r. po powstaniu styczniowym 35-40 tys. powstańców, w latach 1940-1956 zwanych „golgotą wschodu” 1 mln 350 tys. deportowanych.


tekst i foto Łukasz Chełchowski

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.