Dzisiaj jest: 28.2.2020, imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany

Wstęga na ulicy Kazimierza Wielkiego przecięta

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 192

We wtorek 10 września oficjalnie otwarto ulicę Kazimierza Wielkiego. Inwestycja na osiedlu "Wschód" kosztowała 4 431 297,91 zł, przy dofinansowaniu 2 696 672,50 zł z Funduszu Dróg Samorządowych...

Wstęga na ulicy Kazimierza Wielkiego przecięta
We wtorek 10 września oficjalnie otwarto ulicę Kazimierza Wielkiego. Inwestycja na osiedlu "Wschód" kosztowała 4 431 297,91 zł, przy dofinansowaniu 2 696 672,50 zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Zrealizowało ją Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. z Łomży.

Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki podkreślał piękne położenie osiedla, przez które przebiega ulica Kazimierza Wielkiego. Dodał, że wykonana inwestycja stwarza możliwość jego rozbudowy i zamieszkania, a także skraca komunikację terenów nadnarwiańskich z "górną" częścią miasta. - Zadanie kosztowało nas 4,4 mln zł i dzięki decyzji premiera, w czym udział miała też wojewoda Bohdan Paszkowski, połowa środków pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych. Bardzo mocno o tę drogę zabiegała również poseł Bernadeta Krynicka – mówił zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, który w imieniu prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego podziękował radnym za zabezpieczenie środków w budżecie miasta oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji. W tym miejscu wymienił  kierownictwo PGE Dystrybucja za partycypacji w przebudowie linii średniego napięcia. - Wartość tych prac to około 1 mln zł, co było dla nas dużym odciążeniem – zaznaczył wiceprezydent.

- To niezwykły dzień, gdyż osiedle Wschód doczekało się otwarcia tak ważnej inwestycji drogowej. Jeszcze w pierwszej mojej kadencji w Radzie Miejskiej toczyła się walka o to, by taka infrastruktura tutaj powstała. Nie udało się poprzedniej władzy, udało się teraz i za to należą się podziękowania prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu. Właściciele położonych tu nieruchomości dzięki temu mogą spokojnie budować swoje domy – mówiła poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicika. - Doczekaliśmy się czasów, że jeszcze nie ma domów, a już są drogi. To jest taki standard europejski i światowy – powiedział z kolei wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. W imieniu Rady Miejskiej Łomży głos zabrał przewodniczący Jan Olszewski. - Ta inwestycja powstała w zgodzie z propozycją wysuniętą przez prezydenta. My jako radni zawsze akceptujemy budowy dróg, które są w Łomży bardzo potrzebne, a zwłaszcza w tej okolicy, gdzie teraz mogą powstawać nowe domy – powiedział.

Ulica Kazimierza Wielkiego łączy ulice – Wąską i Kierzkową. Powstała tam nowa nawierzchnia asfaltowa o długości 635,45 m i szerokości 6 m, obustronne chodniki z kostki brukowej oraz zjazdy do przyległych działek. Wykonano również pełne uzbrojenie techniczne terenu: kanalizację wraz z przykanalikami, sieć oświetlenia ulicznego, sieli teletechniczne oraz przebudowano istniejące na osiedlu sieci energetyczne SN i NN. Koszt ich skablowania w ramach porozumienia pokryła PGE Dystrybucja S.A. - Cieszę  się, że mogliśmy mieć swój wkład w budowę tej ulicy, a co za tym idzie, w to, aby miasto mogło się rozwijać. Ta współpraca z z władzami miasta układa nam się rewelacyjnie. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać samorząd w tego typu inwestycjach i obiecujemy, że będziemy nadal tak czynić – mówił Grzegorz Torebko, dyrektor PGE Dystrybucja, Oddziału Białystok, Rejonu Energetycznego Łomża. Wartość przebudowy sieci energetycznej to 967 067,96 zł. W latach poprzednich wykonano też sieci wodociągowe oraz sieć kanalizacji sanitarnej.

Inwestycja była realizowana w ramach zadania pn. "Budowa nowych ulic na osiedlu "Wschód". Oprócz  budowy ulicy Kazimierza Wielkiego objęło ono wykonanie przyległych sięgaczy – Stefana Batorego, Władysława Jagieły, Królowej Jadwigi, które powstaną do końca tego roku. Całkowita wartość zadania wyniosła 4 431 297,91 zł, przy dofinansowaniu 2 696 672,50 zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Roboty wykonała wyłoniona w przetargu firma Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego Sp. z o.o.

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.