Dzisiaj jest: 28.2.2020, imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany

Wspólne czytanie na starówce

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 145

Akcja społeczna „Zaczytani” oraz wystawa tradycyjnych stoisk Jarmarku Rozmaitości wzbogaciły program miejskiego dnia Narodowego Czytania wybranych „Nowel polskich”...

Wspólne czytanie na starówce
Akcja społeczna „Zaczytani” oraz wystawa tradycyjnych stoisk Jarmarku Rozmaitości wzbogaciły program miejskiego dnia Narodowego Czytania wybranych „Nowel polskich”. Na dzieci czekały na Starym Rynku liczne animacje związane z czytelnictwem pod nazwą „Zaczytane Przedszkole”. Lekturze m.in. „Katarynki” towarzyszyła oprawa muzyczna i zlokalizowany przy ulicy Długiej kiermasz książek.

Czytanie „Nowel polskich” poprzedziła promująca czytelnictwo i edukację akcja społeczna „Zaczytani”. Na Starym Rynku przygotowano dla najmłodszych czytelników i słuchaczy multimedialny teatrzyk lalek w wykonaniu Konrada Czarkowskiego. - Łomża kojarzyła mi się zawsze z dziećmi. My jako ambasadorzy „Zaczytanych” będziemy zachęcać dzieci, aby w roku szkolnym odwiedzały biblioteki, a dzieci np. w szpitalach mogły korzystać z bibliotek „Zaczytanych”. Odkładamy tablety, odkładamy konsole do gier i przenosimy się w świat książek – mówił Konrad Czarkowski, ambasador fundacji „Zaczytani”.

- Jako samorząd miasta promujemy akcje społeczne, które będą przynosić efekty i mieszkańcy Łomży zaczną jak najczęściej czytać książki dzieciom, w szczególności tym najmłodszym. Wiemy jak istotne jest czytanie w pierwszych latach życia – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który wziął udział w akcji i przeczytał dzieciom bajkę „Elmer”.
 
Lekturą tegorocznego „Narodowego Czytania” nie została jedna książka, lecz fragmenty ośmiu polskich nowel. Tegoroczne Narodowe Czytanie w Łomży rozpoczęło się przed Miejską Biblioteką Publiczną od „Katarynki” Bolesława Prusa. Uczestniczący w akcji oraz przechodzący ulicą Długą mieli również możliwość nabycia książek w pobliskim kiermaszu, a wszystkie osoby przybyłe z własnymi egzemplarzami nowel mogły opieczętować je pamiątkową pieczęcią. 

Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane przez Prezydenta RP 7 lat temu. Jego poprzednia edycja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanych na tę okazję 44 tekstów zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.


tekst i foto: Łukasz Chełchowski

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.