Dzisiaj jest: 13.12.2019, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Uczniowie bez biletów jeszcze w tym roku

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 364

Prezydent Łomży zamierza od 1 października prowadzić bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów łomżyńskich szkół. Stosowny projekt uchwały w tej...

Uczniowie bez biletów jeszcze w tym roku
Prezydent Łomży zamierza od 1 października prowadzić bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów łomżyńskich szkół. Stosowny projekt uchwały w tej sprawie został skierowany do Rady Miejskiej, która powinna się nim zająć na sesji sierpniowej. Obecnie z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać m.in. osoby po 60. roku życia posiadające Łomżyńską Kartę Seniora, dzieci do lat 4 oraz niepełnosprawne dzieci i młodzież, uczące się w szkołach i placówkach określonych w ustawie Prawo Oświatowe przy przejazdach z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły, zakładu opieki zdrowotnej lub ośrodka rehabilitacji i z powrotem.

Zgodnie z nowymi planami, bezpłatne przejazdy obejmowałyby również dzieci do lat 7 na podstawie oświadczenia rodziców (opiekunów) oraz uczniów do 22. roku życia (na podstawie ważnej legitymacji szkolnej) szkół podstawowych i średnich z siedzibą w Łomży i miałyby obowiązywać w granicach administracyjnych Miasta Łomża. By dzieci i młodzież były zwolnione z opłat również poza granicami miasta, np. dojeżdżające z ościennych gmin do szkół w Łomży, w kosztach funkcjonowania komunikacji miejskiej musiałyby partycypować okoliczne samorządy. Władze Łomży czekają na podjęcie decyzji w tej sprawie przez wójtów gmin Łomża i Piątnica oraz burmistrza Nowogrodu.

Prezydent Mariusz Chrzanowski zauważa, że bezpłatne przejazdy dla wszystkich lub pewnych grup mieszkańców stają się standardem usług miejskich świadczonych przez samorządy. Do wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich mieszkańców niezbędne jest przekształcenie MPK z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego, co otworzyłoby nowe możliwości pozyskiwania funduszy na jej funkcjonowanie. Na wniosek prezydenta w kwietniu br. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego w celu zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej utworzenie ma nastąpić z początkiem 2020 roku.

fot. arch.

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.