Dzisiaj jest: 22.11.2019, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Łomżanie uczestniczyli w białoruskim święcie

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 136

W dniach od 2 do 4 lipca przebywała w Horkach na Białorusi delegacja z Urzędu Miejskiego w Łomży na czele z prezydentem Andrzejem Stypułkowskim.

Łomżanie uczestniczyli w białoruskim święcie
W dniach od 2 do 4 lipca przebywała w Horkach na Białorusi delegacja z Urzędu Miejskiego w Łomży na czele z prezydentem Andrzejem Stypułkowskim. Łomżanie uczestniczyli w obchodach Dnia Niepodległości Białorusi.

Dzień Niepodległości Białorusi upamiętnia datę 3 lipca 1944 roku, kiedy Mińsk został wyzwolony spod okupacji hitlerowskich Niemiec. Obchody w Horkach, jak również w całym kraju, rozpoczęły się od składania kwiatów pod pomnikami ofiar wojny. Następnie ulicami miasta przeszedł barwny korowód. Punktem kulminacyjnym były wystąpienia i koncerty w miejskim amfiteatrze. Całość uświetnił wieczorny pokaz fajerwerków na placu miejskim.

Oprócz głównych uroczystości nie zabrakło również czasu na zwiedzanie miasta i pobliskich miejsc. Delegacja z Ratusza została między innymi oprowadzona po założonej w 1840 roku Białoruskiej Państwowej Akademii Rolniczej w Horkach, na której kształci się obecnie 13 tys. studentów. Był też wyjazd na cmentarz wojenny do Lenino, gdzie łomżanie oddali hołd poległym tam Polakom.  

Horki to jedno z miast partnerskich Łomży. Współpraca rozpoczęła się w drugiej połowie ubiegłego dziesięciolecia. - Białorusini przyjęli nas znakomicie. Z tamtejszym merem rozmawialiśmy na temat przyszłych przedsięwzięć. Ciekawą formą współpracy mogłaby być wymiana dzieci i młodzieży ze szkół – przekazuje zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.