Dzisiaj jest: 22.11.2019, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Łomża będzie współpracować z Betlejem

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 158

Dni Łomży były doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy zagranicznej miasta. W tym roku po raz pierwszy nad Narwią gościli przedstawiciele gubernatorstwa Betlejem.

Łomża będzie współpracować z Betlejem
Dni Łomży były doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy zagranicznej miasta. W tym roku po raz pierwszy nad Narwią gościli przedstawiciele gubernatorstwa Betlejem. Wizyta Palestyńczyków zakończyła się podpisaniem listu intencyjnego. Łomża jest pięknym miastem. Jest tu wiele zabytków i dużo zieleni. Są też bardzo mili i serdeczni ludzie – podkreślali Palestyńczycy, którzy przebywali w naszym mieście przez 3 dni. List intencyjny podpisał z w imieniu gubernatora Luay Zaool, szef departamentu Public Relations. Treść dokumentu dotyczy przyszłej współpracy w obszarze gospodarki, oświaty, kultury, samorządu lokalnego, turystyki czy sportu.
- Wszyscy czujemy ogromną radość, że do grona naszych przyjaciół dołącza Betlejem. Mam nadzieję, że ta przyszła współpraca będzie realizowana na wielu płaszczyznach i przyniesie naszym samorządom wiele korzyści – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zwracając szczególną uwagę na udział we wspólnych projektach i wymianę młodzieży z łomżyńskich szkół. Włodarz miasta podziękował również Sebastianowi Jaworowskiemu za koordynację przyjazdu Palestyńczyków.
Betlejem to jedno z 16 gubernatorstw w Autonomii Palestyńskiej o powierzchni około 660 km2. Tamtejsza gospodarka obejmuje rzemiosło, handel, drobny przemysł. Rozwija się tam pamiątkarstwo i przemysł rolno-spożywczy m.in. uprawa winnic, fig i oliwek. Z racji tego, że w Betlejem znajduje się Grota Narodzenia Pańskiego, duże znaczenie ma również turystyka, zwłaszcza pielgrzymkowa.
Łącznie na obchodach 601. rocznicy nadania Łomży praw miejskich wzięły udział 4 delegacje zagraniczne. Oprócz Palestyńczyków nad Narwią gościli przedstawiciele z Lidy (Białoruś), Gusiewa (Rosja) i Solecznik (Litwa). Swoją obecnością Łomżę zaszczycił również Bułgar Aleksander Gadżanow, który reprezentował ambasadę swojego kraju. Podczas uroczystego spotkania w sali konferencyjnej odczytał on okolicznościowe listy z miast partnerskich Łomży – Pawlikeni i Kazanłyk. Przybyłe delegacje podkreślały bardzo dobrą współpracę z naszym miastem, chwaląc zorganizowany w ubiegłym roku międzynarodowy turniej piłkarski Łomża Cup.
Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.