Dzisiaj jest: 22.11.2019, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Kultura bułgarska na Dniach Łomży

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 87

W ramach Dni Łomży w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej "Domek Pastora" odbyła się prezentacja albumu "Kolory Prawosławia.

Kultura bułgarska na Dniach Łomży
W ramach Dni Łomży w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej "Domek Pastora" odbyła się prezentacja albumu "Kolory Prawosławia. Bułgaria" pod red. dra Jarosława Charkiewicza połączona z otwarciem wystawy pt. "Kazanłyk – Dolina Róż, jako symbol Bułgarii na świecie". Wydarzenie zorganizowano przy współpracy z Konsulem Honorowym Republiki Bułgarii w Białymstoku Witoldem Karczewskim.

O prawosławiu w Bułgarii opowiedział dr Jarosław Charkiewicz, pod redakcją którego został wydany album "Kolory Prawosławia. Bułgaria". Przedstawia on osiągnięcia architektury sakralnej i wnętrza bułgarskich cerkwi, ukazując piękno krajobrazu ziemi bułgarskiej. - Album zawiera około 150 zdjęć wykonanych przez 27 fotografików. Fotografie pozyskaliśmy w ramach konkursu. Mam nadzieję, że ten album dotrze do jeszcze szerszego grona mieszkańców Łomży i zachęci do poznawania Bułgarii – mówił dr Charkiewicz. 

Po prezentacji albumu miało miejsce otwarcie wystawa pt. "Kazanłyk – Dolina Róż, jako symbol Bułgarii na świecie". Nawiązuje ona do historii kraju położonego nad Morzem Czarnym, jak i czasów współczesnych. Współczesność to Festiwal Róż od lat organizowany w mieście Kazanłyk, podczas którego wybierana jest "najpiękniejsza i najmądrzejsza" Carica Rozy (Królowa Róż) oraz odbywają się poranne, rytualne różobrania.


fot. Łukasz Chełchowski

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.