Dzisiaj jest: 20.9.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

PWSIiP świętuje jubileusz 15-lecia

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 86

W auli im. profesora Antoniego Jakubczaka odbyła się w czwartek 13 czerwca 2019 r. uroczysta gala z okazji jubileuszu 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

PWSIiP świętuje jubileusz 15-lecia
W auli im. profesora Antoniego Jakubczaka odbyła się w czwartek 13 czerwca 2019 r. uroczysta gala z okazji jubileuszu 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W jej trakcie, obok okolicznościowych wystąpień, m.in. rektora PWSIiP prof. dra hab. Dariusza Surowika oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dra Jarosława Gowina, miało miejsce wręczenie medali i odznaczeń dla przyjaciół uczelni oraz nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Moja Wymarzona Uczelnia”.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została powołana 22 czerwca 2004 roku.  Prof. dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP przypomniał, że kierowana aktualnie przez niego uczelnia powstawała w atmosferze wielkich nadziei. -  Impulsem do jej narodzin były ambicje decydentów i mieszkańców, którzy po reformie administracyjnej z 1999 roku szukali nowej szansy dla naszego miasta. Kamieniem węgielnym tego inkluzyjnego, łączącego ludzi projektu, była potrzeba potwierdzenia zakorzenionych w wielowiekowej historii Łomży miastotwórczych aspiracji jej wybitnych przedstawicieli – powiedział prof. dr hab. Dariusz Surowik podkreślając, że tak jak do jej powstania przyczyniło się wiele środowisk o różnych światopoglądach, tak też wszyscy wspólnie dalej powinni dbać o jej rozwój.

W 2004 roku na nowej łomżyńskiej uczelni naukę rozpoczęło 180 studentów studiów dziennych i 120 studentów studiów zaocznych na dwóch kierunkach: zarządzanie i marketing oraz informatyka. Obecnie jest czternaście kierunków studiów, na których kształci się około 2 tysięcy osób. Przez 15 lat wykształconych zostało blisko 6 tysięcy absolwentów, przybyło 19 doktorów, 17 doktorów habilitowanych i 4 profesorów zwyczajnych. 

 - Udowodniliśmy, że w niewielkim mieście można stworzyć uczelnię o miastotwórczych aspiracjach, na wysokim poziomie dydaktycznym, z potencjałem naukowym, współpracującą z rynkiem pracy. Mam nadzieję, że nadchodzące lata będą dla naszej uczelni czasem dobrej stabilizacji. Jestem przekonany, że będzie to możliwe dzięki współpracy ludzi różnych środowisk i życzliwości przyjaciół naszej  uczelni, którzy rozumieją, że edukacja jest najsilniejszą determinantą rozwoju gospodarczego – mówił prof. dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP. Podkreślał, że kształcenie praktyków to od lat podstawowa misja uczelni, która wytworzyła w naszym mieście ogromny głód wiedzy, a na jej gruncie wyrastały instytucjonalne i indywidualne aspiracje.

W trakcie uroczystości rektor nagrodził okolicznościowymi statuetkami przyjaciół kierowanej przez niego uczelni. Odbierając jedną z nich wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że naprawdę czuje się przyjacielem PWSIiP i całego sektora uczelni zawodowych w Polsce. Podziękował również za dotychczasową współpracę w zakresie rozwoju tego typu szkół wyższych. – Nie zbudujemy prężnej gospodarki, zamożnego społeczeństwa i nowoczesnego państwa, jeśli nie będziemy konkurować ze światem także w zakresie nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę. Łomża jest miastem, które zawsze będzie mi się kojarzyło z ludźmi przyjaznymi, dynamicznymi, świetnie wykształconymi, mądrymi i oby taka jak Łomża, była cała Polska – powiedział wicepremier Jarosław Gowin przekazując na ręce rektora łomżyńskiej „Państwówki” dwa symboliczne czeki na kwotę niemal 10 milionów złotych.  

Statuetką przyjaciela uczelni uhonorowani zostali również: byli marszałkowie województwa podlaskiego Mieczysław Baszko, Janusz Krzyżewski i Sławomir Zgrzywa, były członek zarządu województwa Stefan Krajewski i obecny wicemarszałek Marek Olbryś oraz prezydent Łomży w latach 2002-2010 Jerzy Brzeziński, który podjął decyzję o przekazaniu uczelni gruntów pod budowę kompleksu budynków. Tytułem przyjaciela uczelni uhonorowany został również obecny prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Przekazując pamiątkowy list i grawerton podziękował władzom PWSIiP za dotychczasową  bardzo dobrą współpracę z samorządem i zadeklarował jej kontynuację w kolejnych latach, a także wyraził nadzieję, że uczelnia dalej będzie się prężnie rozwijała.

- Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości  to coś więcej niż tylko uczelnia. To duża rodzina złożona z władz, pracowników, studentów i przyjaciół - podkreślała przewodnicząca samorządu studenckiego Magdalena Zach. - To tutaj część z nas poznała swoje drugie połowy, zrodziły się biznesowe relacje, przygotowano nas do wypłynięcia na wymagający rynek pracy – mówiła.

Uroczystość zakończył koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży prowadzonej przez francuskiego dyrygenta Amaury du Closel, z udziałem akordeonisty Klaudiusza Barana oraz gitarzysty Michała Nagy.

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.