Dzisiaj jest: 20.9.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Ulica Geodetów oficjalnie otwarta

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 100

Ponad półkilometrowa droga, łącząca ulice Spokojną i Kolejową oraz otwierająca nowe tereny inwestycyjne, powstałe po scaleniu nieruchomości przy ul. Żabiej...

Ulica Geodetów oficjalnie otwarta
Ponad półkilometrowa droga, łącząca ulice Spokojną i Kolejową oraz otwierająca nowe tereny inwestycyjne, powstałe po scaleniu nieruchomości przy ul. Żabiej, została oficjalnie otwarta w poniedziałkowe przedpołudnie. Na wniosek Zarząd Koła Stowarzyszenia Geodetów Polskich nosi ona nazwę „Geodetów”.

Podczas uroczystości prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił, że jest to inwestycja, która ma wpływ na rozwój gospodarczy naszego miasta. - Dotychczas realizowaliśmy przeważnie ulice, przy których mieszka dużo osób. Jednak z punktu widzenia miasta bardzo istotne są także te drogi, które wpływają na wzrost gospodarczy i ulica Geodetów spełnia tę ważną funkcję. To tutaj, po połączeniu z budowaną ulicą Kolejową, powstaną tereny inwestycyjne, co związane jest ze scaleniem nieruchomości przy ul. Żabiej – powiedział prezydent dodając, że w maju łomżyńskiemu przedsiębiorcy została już sprzedana przy tej ulicy pierwsza działka za kwotę ponad 1 mln zł. - Są to dobre przesłanki pokazujące, że w naszym mieście trzeba szukać środków, by takie ulice powstawały – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski. Podziękował również wykonawcy i pracownikom Urzędu Miejskiego za sprawne przeprowadzenie inwestycji, radnym za jej uwzględnienie w budżecie miasta oraz łomżyńskim geodetom za inicjatywę dotyczącą nazwy dla tej drogi. 

Również zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podkreślił, że ta inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki uporaniu się ze scaleniem nieruchomości w rejonie ul. Żabiej. – Jej wykonanie wpisuje się w większą całość, która w połączeniu z powstającą ulicą Kolejową  poprawi komunikację w naszym mieście i uruchomi ten teren w wymiarze inwestycyjnym. Znamienne jest, że ta ulica otrzymała nazwę „Geodetów”, bo to właśnie geodeci najwięcej napracowali się przy tym terenie, podczas jego scalania - powiedział Andrzej Garlicki.

Podziękowania prezydentowi za poparcie nadania nowej ulicy nazwy „Geodetów” oraz radnym za podjęcie stosownej uchwały przekazał Marian Brożyna, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich. W imieniu poseł Bernadety Krynickiej gratulacje za wykonanie tej inwestycji przekazała dyrektor jej Biura Poselskiego Iwona Łada. Nową ulicę poświęcił ks. Dariusz Nagórski, proboszcz pobliskiej parafii pw. Świętego Brunona z Kwerfurtu. 

Realizacja obecnej ulicy Geodetów rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy za kwotę prawie 790 tys. zł wykonano odcinek sięgacza ulicy Spokojnej o długości 190 metrów w kierunku ulicy Żabiej. W sierpniu 2018 r. rozpoczęły się roboty od ul. Żabiej w stronę ul. Kolejowej na odcinku o długości 345 metrów, które zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Ich koszt wyniósł ponad 1 mln 783 tys. zł. W ramach tych inwestycji powstała nowa droga o długości ponad pół kilometra, kanalizacja deszczowa wraz z przykanalikami, chodniki, zjazdy na posesje, oświetlenie. W marcu ubiegłego roku Zarząd Koła Stowarzyszenia Geodetów Polskich wystąpił o nadanie jednej z nowopowstałych ulic nazwy „Geodetów Łomżyńskich” lub „Geodetów Ziemi Łomżyńskiej”. W październiku 2018 r. Rada Miejska, na wniosek Prezydenta Łomży, nadała właśnie tej drodze nazwę „Geodetów”.

foto Anna Sierbińska

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.