Dzisiaj jest: 13.12.2019, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Integracja przez futbol

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 182

Na Orliku przy ul. Bernatowicza odbył się "Integracyjny Turniej Piłki Nożnej" zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Łomży.

Integracja przez futbol
Na Orliku przy ul. Bernatowicza odbył się "Integracyjny Turniej Piłki Nożnej" zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Łomży. Zwyciężyli gospodarze, a tuż za nimi uplasowała się drużyna z Ratusza. Trzecie miejsce zajęli seminarzyści.

- Wynik nie miał dziś większego znaczenia, chociaż wiem, że nasi uczniowie zawsze walczą o zwycięstwo. Liczyła się integracja, możliwość bycia razem – podkreśla Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych. Była to już kolejna inicjatywa zorganizowana przez jej szkołę. Jak dodaje, takie turnieje mają ogromne wartości terapeutyczne. - Kontakt z druga osobą daje bardzo dużo. Przełamywany jest strach, uczniowie się otwierają. Poprzez sport "odczarowujemy" i "zdejmujemy" barierę.

Gospodarze z Zespołu Szkół Specjalnych okazali się najlepsi. Młodzież tej szkoły wygrała wszystkie mecze, najpierw 2-1 z Wyższym Seminarium Duchownym, a następnie 6-5 z Urzędem Miejskim. Okazały puchar wręczyła im poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka. - Takie inicjatywy uczą tolerancji, dostrzegania w osobach z niepełnosprawnością wielu wartości. Te dzieci i młodzież naprawdę potrafią wiele i mogą nas wiele nauczyć – mówiła poseł Krynicka, która od lat wspiera organizację wydarzeń podejmowanych przez szkołę. 

Drugie miejsce zajęli urzędnicy, prowadzeni przez znanego w lokalnym środowisku piłkarskim Hieronima Ładę, którzy w decydującym meczu pokonali Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży 2-1. - Jeżeli nadarza się możliwość, to zawsze staramy się włączać w takie inicjatywy. Sport łączy i pomaga pokonywać wszelakie bariery, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z niepełnosprawnością – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dodając, że ta grupa jest bardzo ważna w codziennym życiu miasta.

Jak wszyscy podkreślali, to nie zwycięstwo było najważniejsze, a autentyczna radość z każdej akcji i strzelonej bramki, jaka rysowała się na twarzach dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej. - Poprzez sport chcemy integrować środowisko osób z niepełnosprawnością ze społecznością lokalną. Możliwość pokazania się poza murami szkoły jest dla naszych uczniów bardzo ważna. Dla nich sama gra jest już wielką radością – mówi Łukasz Kacprowski, koordynator wydarzenia i opiekun gospodarzy.

Wyniki:
Zespół Szkół Specjalnych - Wyższe Seminarium Duchowne 2-1
Zespół Szkół Specjalnych - Urząd Miejski w Łomży 6-5
Urząd Miejski w Łomży - Wyższe Seminarium Duchowne 2-1
Tabela:
1. Zespół Szkół Specjalnych 6 8-6
2. Urząd Miejski w Łomży 3 7-6
3. Wyższe Seminarium Duchowne 0 2-4

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.