Dzisiaj jest: 20.9.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Miliony na poprawę dróg

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 161

Łącznie 10 umów podpisano w Starostwie Powiatowym w Łomży na budowę dróg w ramach "Funduszu Dróg Samorządowych". Do samorządów trafi ponad 19 mln zł, w tym 3 mln zł na budowę ulicy Kolejowej w Łomży.

Miliony na poprawę dróg
Łącznie 10 umów podpisano w Starostwie Powiatowym w Łomży na budowę dróg w ramach "Funduszu Dróg Samorządowych". Do samorządów trafi ponad 19 mln zł, w tym 3 mln zł na budowę ulicy Kolejowej w Łomży.
Jeszcze przed podpisaniem umów z samorządowcami, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że w latach 2008-2014 suma dofinansowania, jaka trafiła do samorządów woj. podlaskiego przekraczała nieco 300 mln, a teraz tylko w 2019 roku wyniesie ona ponad 414 mln zł. - Jest to czwarta alokacja w kraju, wyprzedzają nas jedynie województwa: mazowieckie, wielkopolskie i lubelskie. A jeżeli przeliczymy to na jednego mieszkańca, to jesteśmy pierwsi – mówił wojewoda Paszkowski. - Państwo macie świadomość, że te umowy są pewnym zobowiązaniem jeszcze z roku ubiegłego. Oczywiście te inwestycje miały być i będą realizowane w roku 2019.   Z uwagi na uchwalenie nowej ustawy i wprowadzenie nowych zasad ten stary program został wchłonięty przez Fundusz Dróg Samorządowych – dodał.
Umowy o dofinansowanie zostały podpisane na realizację 11 zadań w tym ulicy Kolejowej w Łomży. Pierwsze prace rozpoczęły się tam na początku maja. Zadanie obejmie budowę nowej drogi na odcinku 800 metrów od ul. Sikorskiego do Towarowej. W ten sposób połączy się ona z ul. Piłsudskiego, co w znacznym stopniu odciąży ruch na Al. Legionów i ul. Spokojnej. Jak podkreśla prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski realizacja Kolejowej ma wymiar nie tylko komunikacyjny, ale i gospodarczy. - Po jej wybudowaniu otworzy się dostęp do terenów inwestycyjnych powstałych po scaleniu ulicy Żabiej. Przełoży się to na rozwój działalności firm, a co za tym idzie powstanie nowych miejsc pracy – nie ma wątpliwości włodarz miasta. 
W ramach prowadzonych prac na ulicy Kolejowej powstanie jezdnia o szerokości 7 metrów, chodniki, ciągi pieszo – rowerowe, zatoki autobusowe i zjazdy na posesje. Wybudowane zostaną kanalizacja deszczowa, sieci elektroenergetyczne, kanał technologiczny i oświetlenie uliczne. Dodatkowo na skrzyżowaniu z łącznikiem do ul. Spokojnej powstanie rondo oraz jezdnia o długości prawie 123 metrów. Nie zabraknie także nasadzeń zieleni. Koszt całej inwestycji wynosi blisko 7 mln zł. Trzymilionowe wsparcie pozwoli na jej realizację jeszcze w tym roku. Ma być ona gotowa do końca października.
Kwoty dofinansowania dla poszczególnych samorządów:
Powiat Łomżyński - 8 166 362,99 zł i 1 532 809,40 zł (2 zadania)
Miasto Łomża - 3 000 000,00 zł
Gmina Łomża - 2 783 145,12 zł
Gmina Nowogród - 1 918 201,30 zł
Gmina Miastkowo - 1 174 529,42 zł
Gmina Jedwabne - 386 536,97 zł
Gmina Śniadowo - 371 140,78 zł
Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.