Dzisiaj jest: 20.9.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Powiat Łomżyński ma 20 lat

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 96

W trakcie uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę medale za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków...

Powiat Łomżyński ma 20 lat
W poniedziałek odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia utworzenia powiatu łomżyńskiego. Były one okazją do wręczenia pamiątkowych odznaczeń i wyróżnień. Oficjalnie nadano również dwa tytuły Honorowego Obywatela Powiatu Łomżyńskiego.

Starosta Lech Marek Szabłowski w okolicznościowym przemówieniu podkreślał, że powiat łomżyński to przestrzeń zamieszkała i uprawiana przez mieszkańców tych ziem od tysiąca lat, a każda drobina tej ziemi przeszła przez ludzkie ręce wydając plon. - Tu zachowała się pamięć bitew i tych, którzy oddali za nią życie. Jej dzieje zostały wypełnione wrażliwością, pracą i talentem ludzi, tych którym ziemia łomżyńska była bliska.  To jest nasza mała ojczyzna i za ten świat, którego jesteśmy częścią, samorząd powiatu łomżyńskiego z chwilą tworzenia w 1999 roku wziął odpowiedzialność – mówił Lech Marek Szabłowski zaznaczając, że tworzone przed dwudziestu laty powiaty były wielką niewiadomą. Aby powiat łomżyński mógł się rozwijać samorządowcy kolejnych kadencji podejmowali przekazane przez poprzedników zadania,  dokładając własną cegiełkę do jego rozwoju. - Przez te pięć kadencji staraliśmy się być przede wszystkim dobrymi gospodarzem, sumiennie realizować powierzone zadania, by zaspokoić społeczne oczekiwania i potrzeby. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko się udało, że rzeczywistość czasami nas przerosła. Przed nami jednak wciąż nowe wyzwania. Mamy też uzasadnione powody do zadowolenia, dumy i satysfakcji. Myślę, że udało nam się rozwiązać wiele problemów i wiele zmienić na lepsze – mówił starosta łomżyński podkreślając, że przez te lata powiat się zmienia i pięknieje nie tylko dzięki dobremu współdziałaniu samorządów, ale także dzięki zaangażowaniu i przychylności wielu osób. 

Uroczystość była również okazją do nadania tytułów Honorowego Obywatela Powiatu Łomżyńskiego. Otrzymali je Heinrich Trapp, starosta powiatu Dingolfing-Landau, z którym 20-lat temu powiat łomżyński podpisał porozumienie o współpracy oraz prof. Henryk Chyliński, artysta plastyk i wybitny grafik pochodzący ze wsi Mrówki w gminie Wizna, twórca znaków i logotypów m.in.: "Teraz Polska", PKN Orlen, Polskie Radio, TVP, Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie.

W trakcie uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę medale za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków  wynikających z pracy zawodowej. Złotymi medalami za długoletnią służbę odznaczeni zostali Elżbieta Antonina Gosk, Lech Marek Szabłowski i Dariusz Ryszard Wąsowski, a medalami brązowym Maciej Karwowski i Edyta Zawojska.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również okolicznościowych przemówień i gratulacji. W imieniu władz Łomży głos zabrał zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, który odczytał okolicznościowy list od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, który w tym samym czasie przebywał na Dniu Samorządu Terytorialnego w Belwederze. Podkreślił także, że każdy samorząd jest silny siłą swoich obywateli, ale również jej liderów. - Powiat łomżyński ma to szczęście, że prowadzą go dwie osoby, które są charyzmatyczne i bardzo uzdolnione, z którymi wspaniale się współpracuje – powiedział Andrzej Garlicki przekazując staroście Lechowi Markowi Szabłowskiemu pamiątkowy obraz, a wicestaroście Marii Dziekońskiej bukiet kwiatów.

Obchody 20-lecia powiatu łomżyńskiego uświetniły występy grup artystycznych z Regionalnego Ośrodka Kultury.

Źródło: UM Łomża
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.