Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

ZGO zostanie spółką międzygminną?

Dodano: rok temu Czytane: 116

We wtorek 14 maja br., na zaproszenie prezydenta Łomży, odbyło się spotkanie przedstawicieli osiemnastu samorządów, tworzących Regionalną Instalację Przetwarzania Opadów Komunalnych...

ZGO zostanie spółką międzygminną?
We wtorek 14 maja br., na zaproszenie prezydenta Łomży, odbyło się spotkanie przedstawicieli osiemnastu samorządów, tworzących Regionalną Instalację Przetwarzania Opadów Komunalnych w Czartorii. Jego celem była rozmowa na temat przekształcenia zarządzającego RIPOK-iem Zakładu Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. w spółkę międzygminną. W spotkaniu, które miało miejsce w łomżyńskim Ratuszu, udział wziął również prezes zarządu spółki BIOM, utworzonej przez gminy Dąbrowa Białostocka, Mońki, Jaświły i Związek Komunalny Biebrza.

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii powstał na bazie porozumienia pomiędzy osiemnastoma samorządami, które finansowały jej utworzenie. Na początku zarządzało nią Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zb. w Łomży, a od 2015 roku Zakład Gospodarowania Odpadami, spółka w całości należąca do Miasta Łomża. Już w momencie tworzenia RIPOK-u, wchodzące w jego skład samorządy chciały mieć realny wpływ na funkcjonowanie przedsięwzięcia. W momencie tworzenia ZGO sp. z o.o., władze Łomży sygnalizowały kwestię jej docelowego przekształcenia w spółkę międzygminną, tak aby samorządy zaangażowane w projekt RIPOK-u w Czartorii  miały na nią większy wpływ.  Dwa lata temu, podczas spotkania podsumowującego funkcjonowanie instalacji w Czartorii, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki podkreślał, że taka spółka mogłaby otrzymywać zlecenia na odbiór odpadów, co zapewniałoby jej stabilność i możliwość inwestycyjnego rozwoju oraz ugruntowałoby stawki za wywóz odpadów w regionie.
Podczas wtorkowego spotkania, funkcjonowanie tego typu międzygminnej spółki przedstawił Mirosław Bałakier, prezes BIOM sp. z o.o. Przedstawiciele samorządów tworzących RIPOK w Czartorii powołali również zespół, który będzie odpowiedzialny za wstępne opracowanie sposobu ewentualnego przekształcenia łomżyńskiego Zakładu Gospodarowania Odpadami. W jego skład weszli przedstawiciele Miasta Łomża, Kolna, Nowogrodu, Szczuczyna, Wąsosza, Wizny oraz prezes ZGO sp. z o.o. Pierwsze posiedzenie robocze zespołu planowane jest 31 maja.

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.