Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Łomżyńska filharmonia to marka

Dodano: rok temu Czytane: 195

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego została Podlaską Marką Roku 2018 w Kategorii "Kultura".

Łomżyńska filharmonia to marka
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego została Podlaską Marką Roku 2018 w Kategorii "Kultura". Uroczyste nagradzanie laureatów odbyło się we wtorek 7 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

- Ta nagroda to wielki zaszczyt dla naszej instytucji i wspaniały sukces. Zapracowało na niego całe grono artystów naszej orkiestry, muzyków, których zapraszamy do współpracy – znakomitych solistów, dyrygentów, ale także pracownicy administracji. To wszystko sprawia, że możemy spokojnie tworzyć i pracować nad muzyką – mówił dyrektor naczelny i artystyczny FKWL Jan Miłosz Zarzycki, chwilę po odebraniu statuetki z rąk wicemarszałka województwa podlaskiego Marka Olbrysia. - Jest jeszcze coś, co nam pomaga – harmonia i fantastyczna atmosfera – dodawał dziękując mecenasom filharmonii: Miastu Łomża oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dumy z łomżyńskich filharmoników nie krył obecny na uroczystej gali prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Składam najserdeczniejsze gratulacje i słowa uznania dyrektorowi Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu oraz wszystkim muzykom i pracownikom. Ta statuetka potwierdza najwyższy poziom, jaki reprezentują i stanowi doskonałą promocję Łomży. Tytuł Podlaskiej Marki Roku jest też wspaniałym zwieńczeniem 40-lecia działalności Filharmonii Kameralnej – podkreślał włodarz miasta dodając, że "Łomża kulturą stoi". To drugie z rzędu wyróżnienie dla łomżyńskiej instytucji w tym plebiscycie. W ubiegłym roku prestiżową statuetkę otrzymał Teatr Lalki i Aktora.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży istnieje od ponad 40 lat. W przeciągu tego okresu dała ponad tysiąc koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej. Jej artyści nagrali 14 płyt. Jedna z ostatnich zatytułowana Polish Contemporary Concertos otrzymała w tym roku prestiżowego Fryderyka pokonując najlepsze polskie orkiestry tj. Sinfonię Varsovia, czy Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. Znakiem rozpoznawczym FKWL jest na pewno Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et Musica", a także cykl koncertów "Muzyczne wieczory u Lutosławskich".

Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się w naszym regionie. Nagrody główne przyznawane są w 7 kategoriach. W tym roku zgłoszono blisko 300 różnorodnych propozycji, z których do właściwej rywalizacji zakwalifikowało się 187 kandydatur. Spośród nich kapituła, obradująca pod przewodnictwem marszałka Artura Kosickiego, wybrała najpierw 21 finalistów, a następnie wskazała zwycięzców Podlaskiej Marki 2018. - To dzięki tym ludziom nasz region nie jest kojarzony tylko i wyłącznie z przyrodą. Wspólnie poszukiwaliśmy nieodkrytych skarbów naszego regionu i myślę, że je znaleźliśmy – powiedział marszałek.

Laureaci Podlaskiej Marki Roku:

1. Produkt Spożywczy - Produkty firmy Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A.

2. Produkt Użytkowy - Rowery bez ograniczeń – MAD Adam Zdanowicz

3. Inwestycja - Przedszkole Samorządowe Gminy Supraśl w Grabówce

4. Odkrycie - EyeFace – Imago Krzysztof Matuk

5. Wydarzenie - Podlaski Piknik Militarny "Misja Wschód" – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Czemu By Nie"

6. Kultura - Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

7. Społeczeństwo - Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga"

Podlaską Markę Konsumentów otrzymała Fundacja "Naszpikowani", Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego został prof. Henryk Skarżyński, Ambasadorem Podlaskiej Gospodarki – Branża IT, zaś wyróżnienie honorowe – Podlaską Markę Pokoleń otrzymała Politechnika Białostocka.

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.