Dzisiaj jest: 31.5.2020, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

Dodano: rok temu Czytane: 241

Uczestnikiem Programu może być osoba, która jest mieszkańcem Miasta Łomża w wieku 60+, posiadająca Łomżyńską Kartę Seniora. Została ona wprowadzona...

Szczepienia przeciwko grypie dla seniorów
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wystąpił z wnioskiem do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie o dokonanie oceny programu profilaktyki zdrowotnej „Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Łomży po 60 roku życia na lata 2019-2020”. Opinia ta jest niezbędna do przedłożenia go do uchwalenia Radzie Miejskiej Łomży. 
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że grypa jest istotnym problemem zdrowotnym na świecie i w zależności od sezonu choruje na nią ok. 5-15% ogólnej populacji.

Uczestnikiem Programu może być osoba, która jest mieszkańcem Miasta Łomża w wieku 60+, posiadająca Łomżyńską Kartę Seniora. Została ona wprowadzona uchwałą Rady Miejskiej w 2016 roku z inicjatywy prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Wnioski o jej wydanie można składać w Wydziale Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych przy ul. Farnej. Ubiegać się mogą o nią mieszkańcy naszego miasta, którzy ukończyli 60. rok życia. Celem jej wprowadzenia było pobudzenie aktywności Seniorów poprzez zwiększenie dostępu do usług publicznych, dóbr kultury, imprez sportowych oraz innych dóbr i usług zapewniających poprawę warunków i komfortu życia. Cel ten jest realizowany za pomocą systemu ulg i preferencji oferowanych przez kilkudziesięciu partnerów. Od 1 listopada 2017 roku jej posiadacze mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Niebawem będą mogli również skorzystać ze szczepień przeciwko grypie.

- Uważam, że samorząd powinien dbać o tę grupę społeczną. Dlatego obok już podjętych działań chcemy włączyć się również w kwestie zdrowotne, poprzez szczepienia ochronne dla zainteresowanych seniorów – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślając, że realizację takiego projektu w naszym mieście deklarował już wcześniej. 

W założeniu program przewidziany jest na  lata 2019-2020.  Wykonanie szczepień ochronnych przeciwko grypie będzie realizowane w okresie od września do połowy listopada danego roku, na początku sezonu epidemiologicznego. Koszty jego realizacji zostaną pokryte z budżetu Łomży. Całkowity roczny koszt Programu w 2019 r. szacowany jest na 150 tys. zł.


tekst: Łukasz Chełchowski

Źródło: UM Łomża
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.